Untitled Document
 • Polycom, Realpresence İle Bulut Stratejisi’nde İddialı
 •  

   Servis sağlayıcıların müşterilerine bulut ile sunulan Video-as-a-Service (VaaS) çözümlerini önermesine dair vizyonunu açıklayan Polycom, VaaS için geliştirdiği Polycom RealPresence Cloud’u tanıttı.


  Özellikle servis sağlayıcıları için geliştirilen Polycom RealPresence Cloud, KOBİ ve işletmelere VaaS hizmeti sunabilmeleri için gerekli olan taşıyıcı sınıfı ölçeklenebilirlik, güvenilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik sağlıyor. RealPresenceCloud çözümleri, MicrosoftLync 2010, IBMSametime ve standart olmayan TIP protokolünü destekleyen bitiş noktalarının (endpoint) yanı sıra standartlara dayalı oda, mobil, PC ve internet temelli bitiş noktaları arasında çok sayıda bağlantı seçeneğini destekleyen çok noktalı video hizmetini kapsıyor. Servis sağlayıcılar, çekirdek altyapıyı yerinde desteklemek ve tamamlamak zorunda kalmadan müşterilerine gerçek bir işletmeler arası VaaS çözümü sunmak için PolycomRealPresence Cloud çözümlerinden faydalanabiliyor. Bu çözüm, servis sağlayıcılarının bulut içerisinden hızlıca video ulaştırmasını sağlamak için PolycomRealPresence Ağ’ını güçlendiriyor.

  Polycom RealPresence Platformu, China Unicom ve Airtel video bulutlarını yönetiyor

  Polycom’dan yapılan açıklamada aralarında China Unicom ve Airtel olmak üzere, dünya çapında birçok taşıyıcının VaaS çözüm sağlayıcısı olarak RealPresence Platformu’nu kullandığı belirtildi. Örneğin, China Unicom, RealPresence Platformu tarafından desteklenen, Çin’de 10.000’den fazla işletme ve kuruluşa VaaS ulaştırılmasını sağlayan dünyanın en büyük video bulutlarından birini oluşturdu. Bu video bulutu, 10 farklı sağlayıcıdan yaklaşık 100.000 bitiş noktasının birbirine bağlanmasını sağlıyor. Ayrıca Hindistan’ın lider servis sağlayıcısı Airtel de Hindistan’daki KOBİ’ler ve işletmelere VaaS çözümleri ulaştırmak için RealPresence Platformu’nu kullanıyor.

  Polycom RealPresence Cloud’un, Polycom’un video işbirliğini her yerde gerçekleştirme vizyonu için önemli bir bileşen olduğunu belirten Polycom Yönetim Kurulu Başkanı Andy Miller, “Servis sağlayıcıların, mevcut olanaklarını video işbirliği çözümleriyle geliştirmelerini mümkün olduğunca kolay hale getirmelerini istiyoruz. Bu bağlamda, yatırım, yönetim ve işlemlerle ilgili hizmet sağlayıcı gereksinimlerini karşılayan toptan bulut olanakları ve diğer ulaştırma seçeneklerimizle engelleri kaldırıyoruz. Böylece ortaklarımızın piyasaya daha hızlı girmelerini ve daha hızlı bir şekilde gelir elde etmelerini sağlıyoruz. Polycom olarak, servis sağlayıcılarıyla ve zamanla çözüm sağlayıcılarla işbirliği içinde cloud (bulut) hizmetleri sağlayıcısı olacağız’’ dedi.

  IDC Araştırma Analisti Rich Costello, “Video işbirliği talebi artmaya devam ettiği sürece, bulut ile ulaştırılan video olanakları bu büyümede önemli bir rol oynayacaktır. Birçok KOBİ ve işletme, esneklik, ölçeklenebilirlik ve maliyet tasarrufu özelliklerinden dolayı ‘VaaS’ı ilgi çekici bulacaktır. Polycom’un bulut stratejisi, bulut ile ulaştırılan video piyasası için hızlandırılmış bir yol sunduğu ve servis sağlayıcılarına geniş ölçekte video bulutlarını kullanmak ve müşterilerine etkili VaaS çözümlerini ulaştırmak için gerekli dayanıklı altyapı, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışılabilirlik sunduğu için çok etkilidir’’ dedi.

  Polycom’un vizyonu: “Yeni ve büyüyen pazarlarda birden fazla yol aracılığıyla video işbirliğini her yerde gerçekleştirmek”

  İnsanların fiziksel olarak bir araya gelmesini engelleyen uzaklık, hava şartları, doğal afetler gibi mevcut ya da beklenmedik durum ve olaylarda “video görüşmesi” yüz yüze, etkili ve verimli iletişim sunuyor. Bu amaçla Polycom çoklu yollar aracılığıyla, nerede olduklarına, ağ, taşıyıcı, protokol, uygulama veya cihaz özelliklerine bakılmaksızın herkesin kolay, güvenilir ve güvenli video işbirliği kullanmasını mümkün kılıyor.

  Servis sağlayıcıları tarafından bir VaaS’ın bulut ile ulaştırılması: Polycom RealPresence Cloud, servis sağlayıcılarının pazara hızlıca VaaS olanaklarını getirmesini sağlıyor. KOBİ’ler ve işletmeler arasında artan video işbirliği kullanımı ile yeni ve farklı iş modellerini destekliyor.

  Mobil cihazlar için yazılım sağlanması: Bugün, çalışanların %7’sinden fazlası uzaktan ya da mobil olarak çalışıyor. Polycom’un mobilite çözümü, konferans odası, ofis ve güvenlik duvarından mobil tabletlere kadar her yerde video kullanımı sağlayan Polycom RealPresence Platformu’nun şirket-sınıfı video işbirliği olanaklarını genişleten, ücretsiz olarak download edilebilen bir yazılım çözümü olan PolycomRealPresence Mobile’dir.

  Bina içi teslimat: PolycomRealPresence Platformu, günümüz işletmelerinin ve servis sağlayıcılarının bina içindeki video işbirliği ihtiyaçlarını karşılamak ve mobil kullanıma geçmeyi, sosyal uygulamaları ve özel bulut olanağını rahatça desteklemek için çekirdek ağ ve güvenlik altyapısının yanı sıra yüzlerce işletme ve sosyal ağ uygulamasıyla entegre olabilmektedir.

  Sosyal uygulamalar için internete dayalı gönderim: 2015 yılına kadar, internete dayalı video konuşmaları kullananların sayısının, 140 milyondan fazla olacak şekilde 14 kat artması ve 11 milyar video konuşma daveti yapılması bekleniyor. PolycomRealPresence Social, cihazdan bağımsız olarak video işbirliğine web üzerinden erişmeyi mümkün kılmak için video işbirliğini yerleşkelere dayalı sistemler ve uzman sonlanma noktalarından ve hatta mobil araçlardan bir adım daha ileriye taşımaktadır.

  Önde gelen endüstri cihazları üzerinden erişim: Polycom video işbirliği yazılımı, önde gelen endüstri cihazların Policom RealPresence video işbirliği çözümlerine ulaşmalarını sağlayacaktır.

  Açık Standartlar ve Birlikte Çalışabilirlik: PolycomRealPresence™Video ve OVCC™

  Videonun her yerde ulaşılabilir olmasını sağlama olanağı, hiçbir müşterinin, donanım üreticisinin, servis sağlayıcısının veya standart organının çözüm üretme yetkisi dahilinde olmayan açık standartlar ve karşılıklı kullanılabilirlik gerektirir. Polycom’un yaklaşımı, çoklu çözümler, sağlayıcılar, ağlar ve bağlantı protokollerini içeren, bir iletişim ortamındaki tüm unsurların birlikte çalışabilirliğini sağlamak için açık standartlar kullanmaktır.

  Polycom RealPresence Platformu, bir çok işletme ortamındaki farklı tümleşik iletişim uygulamaları ve altyapısını birleştirmek için açık standartlara dayalı bir temel sunar. Videonun her yerde bulunması için, RealPresence Platformu, ayrıca TIP protokolünü kullanan Cisco Telepresence gibi bazı tescilli sistemlerle birlikte çalışır. Ayrıca, Polycom’un RealPresence Cloud çözümlerini destekleyen RealPresence Platformu, yaklaşık 75.000 cihaz kaydını ve 25.000 eşzamanlı seansı destekleyerek, endüstrideki tek gerçek taşıyıcı sınıfı güvenilirliğini ve ölçeğini sunmaktadır.

  Polycom, RealPresence Platformu tarafından sağlanan altyapı temeli ve birlikte çalışabilirlik merkezine ek olarak, küresel bir ortak ekosistem çevresinde birlikte çalışabilirlik sağlamak için gerekli ticari ve teknik çözümler geliştirmeye yardımcı olmak için de çalışmaktadır. Haziran 2011’de, Polycom, tele-bulunma ve video konferansı için küresel işletmeler arası bağlantı (B2B) ve birlikte çalışabilirlik sağlayarak daha geniş görsel iletişim uygulamasını yaymak için dünya çapındaki önde gelen küresel telekomünikasyon çözüm ve hizmet sağlayıcıları ile ortak olmuştur. Polycom’un kurucu üyelerinden olduğu The Open Visual Communications Consortium (OVCC), Ağustos 2011’de tüzel kişilik kazanmıştır. Şu anda, misyonu, servis sağlayıcılar arasında güvenli ve kaliteli video bağlantılar kurarak her yerde var olan bir video pazarının gelişimini desteklemek olan 16 OVCC üyesi bulunmaktadır. Bu hizmetin 2012 yılı ortalarında tüm OVCC ölçeğinde ticari olarak uygulanması beklenmektedir.

  OVCC Başkanı Andrew McFadzen konuyla ilgili değerlendirmesinde; “Bir VaaS’ın buluttan sağlanmasının çok önemli bir yenilik olduğuna inanıyoruz. Bu video hizmetinin günümüzdeki mesaj ve twitter kullanımında olduğu gibi yaygınlaşması herkesin birbiriyle yüz yüze ve kolaylıkla bağlantı kurmasına olanak sağlayacaktır.” dedi.